Obec Luková
Kam létají čápi z Lukové

Kroužkování ptáků se provádí za účelem zjišťování nejrůznějších údajů ze života ptáků, což pomáhá následně i v ochraně těchto druhů. Z výsledků kroužkování se dá zjistit např. věk dožití ptáků v přírodě, směr tahových cest a zimoviště, věrnost hnízdišti či partnerovi, nebo naopak přesídlování mimo sezónní i v rámci jedné sezóny, populační trendy (přibývání nebo ubývání sledovaných druhů), atd.

 

Od roku 1984 kroužkujeme čápy v Dolní Čermné a od roku 2014 i na Lanškrounsku a v Letohradě. Jedním z námi navštěvovaných hnízd čápa bílého je i hnízdo v areálu mateřské školy v Lukové. Kromě kroužkování mláďat jsme jednou s vědomím orgánu ochrany přírody hnízdo snižovali a upravovali.

Letos jsme získali první výsledek od čápa, pocházejícího z Lukové.

Jeden z pěti mladých čápů, kroužkovaných zde 21. června 2016 (kroužek CA 483) byl zastižen 11. května 2019 v Bystřici nad Pernštejnem. Stál ve městě na komíně mimo dohled hnízda. Pozorovatel odečetl číslo kroužku stativovým dalekohledem. Pro nedostatek času však nemohl ověřit, zda se jedná o čápa z místního hnízdícího páru, nebo o čápa dosud nehnízdícího.

Objeví-li se v budoucnu další informace o čápech z Lukové, budeme vás opět informovat.

Místní ornitologická skupina
Z Dolní Čermné

Foto - kroužkování čápů v Lukové dne 01.07.2019:

© 2015-2017 Obec Luková, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.