Obec Luková
Nabízíte nebo potřebujete pomoc? 6 nejčastějších otázek k pomoci Ukrajině

Charita Česká republika: Válka zuřící na Ukrajině i útěk stovek tisíc lidí za hranice země vyvolaly v Česku obrovskou vlnu solidarity. Mnoho lidí se na nás obrací s dotazy, jak mohou pomoci, nebo sami pro sebe či svoje známé a příbuzné na Ukrajině pomoc potřebují. Připravili jsme proto přehled odpovědí na 6 nejčastějších dotazů...

 

 

 

 

1. Chci pomoci lidem na Ukrajině

Nejúčinnější forma pomoci je zaslání daru na náš sbírkový účet 55660022/0800, variabilní symbol 104. Darovat je možné i online nebo pomocí QR kódu. Výtěžek této sbírky využijeme ve spolupráci s naším partnerem Charitou Ukrajina přímo na pomoc lidem stiženým válkou na Ukrajině na zajištění základních životních potřeb, jako jsou potraviny, voda, přístřeší i psychosociální pomoc.

2. Chci pomoci lidem, kteří z Ukrajiny přichází do České republiky

Nejúčinnější forma pomoci je zaslání daru. Na pomoc Ukrajincům, kteří do České republiky přicházejí v důsledku válečného konfliktu, vznikla speciální sbírka. Darovat je možné online

Výtěžek sbírky pomůže těm, kteří uprchli před konfliktem na Ukrajině do ČR, k zajištění psychosociální podpory, informací, ubytování a dalších základních potřeb.

Primární pomoc všem potřebným příchozím je v tuto chvíli zajištěna státem, který pro pomoc uvolnil obrovské kapacity. Až se budou příchozí stavět na vlastní nohy, budou naši pomoc potřebovat, stejně jako ti, kteří nyní přicházejí ke svým příbuzným a přátelům. Míra solidarity mezi lidmi je ohromující. Diecézní charity shromažďují nabídky pomoci, nabídka nyní výrazně převyšuje poptávku, za čehož si moc vážíme! Svoji pomoc můžete nabídnout například Diecézní Charitě Plzeň, nebo Diecézní Charitě Brno.  

Svoji pomoc můžete nabídnout také na platformě Pomáhej Ukrajině viz další bod.

3. Nabízím materiální pomoc či ubytování. Co je potřeba a na koho se obrátit?

Nabídek materiální pomoci či pomoci se zajištěním ubytování je celá řada. První nouzové ubytování pro potřebné je zajištěno primárně státem a je určeno těm, kteří nemají po příchodu do ČR žádné zázemí. Řada příchozích jde ke svým příbuzným a přátelům. Nabídka pomoci bude proto potřeba zejména v dlouhodobém horizontu. Aby se podařilo nabídku a poptávku efektivně propojit, vznikla společná platforma neziskových organizací Pomáhej Ukrajině, kde svou pomoc můžete nabídnout. Poptáváme především dlouhodobé ubytování s běžným nájmem. 

4. Chci se zapojit jako dobrovolník

Pro pomoc v zahraničí v současné době dobrovolníky nehledáme. Pokud se chcete zapojit jako dobrovolník v České republice, zaregistrujte se, prosím, na této platformě. Potřebujeme především ty, kteří se domluví ukrajinsky a/nebo rusky a jsou schopni doprovázet příchozí Ukrajince na úřady či k lékaři, pomoci s výukou jazyka, dětem se školními úkoly apod. Využijeme také pomoci překladatelů a tlumočníků z/do ukrajinštiny/ruštiny či těch, kteří nově příchozím mohou pomoct najít práci.

Databázi dobrovolníků má i Ministerstvo vnitra.

5. Kdo může přijet do ČR a jaké potřebuje doklady? Co má dělat člověk, který dorazil z Ukrajiny?

V reakci na probíhající konflikt mohou občané Ukrajiny přicestovat na území České republiky s biometrickým i obyčejným pasem. Pokud nemají pas, mohou jeho vydání řešit v ČR. Ukrajinská vláda vyhlásila všeobecnou mobilizaci všech mužů od 18 - 60 let a pohraniční stráž muže v tomto věku přes hranice v této chvíli nepouští. 

Většina nově příchozích z Ukrajiny nemusí v ČR žádat o azyl, po příjezdu do Česka mohou zažádat o speciální druh dlouhodobého víza, jde o takzvané vízum za účelem strpění pobytu na území, které se vydává na počkání na pobočkách Odborů azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra

Aktuální informace mohou zájemci získat na webu Ministerstva vnitra, které pro tyto účely zřídilo speciální stránku v češtině i ukrajinštině. Zde mohou získat také informace, jak prodloužit pobyt na českém území, jak zažádat o pracovní víza nebo jak pomoci rodinným příslušníkům přijet do České republiky. K dispozici je i Infolinka Ministerstva vnitra +420 974 801 802, která je v provozu nyní nonstop.

6. Kam se obrátit o radu a pomoc?

Charita Česká republika provozuje bezplatnou a anonymní informační linku v českém i ukrajinském jazyce. Volající zde získají informace, jak řešit konkrétní situaci, kontakty na návazné služby v České republice, tlumočení a v neposlední řadě i psychosociální podporu. Naši operátoři jsou totiž odborně proškoleni v krizové intervenci a jsou připraveni pomoci každému, kdo se na ně obrátí. 

Telefonní číslo infolinky: +420 731 432 431

Linka má od pátku 25. 2. rozšířený provoz, nyní je dostupná v pondělí, ve středu a v pátek 9-13, 14-18 hodin a v úterý a sobotu 9-12, 14-17 hodin.

Nonstop informační linku provozuje také Ministerstvo vnitra +420 974 801 802

Zdroj: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/6-nejcastejsich-otazek-k-pomoci-ukrajine/

© 2015-2017 Obec Luková, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.