Obec Luková
Noc kostelů v Lukové 2017

Již podruhé jsme se jako obec zapojili s kostelem sv. Markéty do mezinárodního projektu Noc kostelů. I tentokrát nebylo nijak obtížné navrhnout program na celý večer, jen jeho organizace a příprava byla o poznání náročnější. Námaha ale stála za to. Znovu se návštěvníci mohli už od 17. hodiny podívat nahoru do věže a to za dozoru p. Pachla převlečeného do mnišského hávu. Dění v kostele pak zahájila velmi očekávaná přehlídka a promenáda děvčat ve svatebních šatech a celkově upravených jako nevěsty. Po ní nám zahráli Lanškrounští pištci a jejich sólisté pod vedením a za doprovodu paní Marty Obrové.

Pro velký zájem a pro nově příchozí návštěvníky se po vystoupení pištců celá přehlídka opakovala, abychom si krásu a rozmanitost šatů ze svatebního centra Elegance z Lanškrouna mohli prohlédnut ještě jednou. Děvčata ve svatebních či společenských róbách převážně z Lukové s několika svými kamarádkami ze sousedních obcí si přišli prohlédnout rodiče, příbuzní či známí, kteří občas upustili i slzičku nad tou krásou. Po skončení následovalo venku před kostelem společné fotografování všech dívek, chlapců a dětí předvádějících svatební a společenské šaty.

Účinkující i návštěvníci mohli během přestávky posedět venku u příjemného občerstvení a s domácími koláči paní Kotěrové a Duškové. Mezitím se už dostavil restaurátor sakrálních staveb p. Bláha, který za technické spolupráce s p. Celým zahájil svou zajímavou přednášku o malých sakrálních stavbách s promítáním snímků, na nichž názorně ukázal a vysvětlil například smysl a význam biblických výjevů zobrazovaných na těchto drobných dílech lidové architektury a ještě spoustu dalších souvisejících zajímavostí.

Po 20. hodině pak zněla kostelem klasická hudba v podání děvčat – absolventek hry na housle ze Základní umělecké školy v Lanškrouně. Krásným a velmi silným zážitkem pro nás pro všechny se stal závěrečný varhanní koncert s doprovodem houslí. Na unikátní lukovské varhany a na housle již za tmy a při svíčkách zahrály paní učitelky ze ZUŠ Lanškroun Marta Obrová a Pavla Boušková. Koncert byl opravdu krásný, velmi se líbil.

A jak už to u nás v obci bývá, součástí této akce se opět stala i výstava fotografií pana Vimra. Ač byly fotografie vystaveny opakovaně, dočkaly se znovu velkého zájmu návštěvníků. Dále jsme si prohlíželi dřevořezby zhotovené a na výstavu nám zapůjčené jejich autorem p. Miroslavem Krskem z Lukové a obrázky dětí z naší základní a mateřské školy. Jelikož programu letos dominovala přehlídka svatebních šatů, odpovídala tomu také květinová výzdoba Jiřky Francové s prvky paličkované krajky Martiny Paulusové i svatební výzdoba lavic.

Nyní ještě zbývá znovu poděkovat všem sponzorům a dalším dobrovolníkům, kteří se o úžasnou atmosféru v kostele zasloužili, kostel uklidili a připravili na tuto událost. Úklid a příprava kostela, provázení ve věži, také vystavené fotografie, dřevořezby, výkresy i květinová a svatební výzdoba či občerstvení, rovněž fotodokumentace celé akce - to vše bylo dílem obyvatel naší obce. A tak to má být. Podařilo se nám uskutečnit příjemné letní setkání všech generací lidí z Lukové i z okolí a znovu přiblížit duchovní i kulturní hodnotu kostela veřejnosti.

Miroslava Fojtů, starostka obce
Foto: Petr Celý, Ing. Stanislav Vimr

Fotogalerie..

© 2015-2017 Obec Luková, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.