Obec Luková
Studánka u Šlézů

Nedávno jsem náhodou objevil opravenou pumpu u Šlézů. Tak jsem Pepíka navštívil, zrovna když u něho byl na besedě Ing. Petr Kotěra. Tak jsem je oba vyzpovídal.

Od Pepíka jsem se dozvěděl: „Tady byla studánka, která měla nad sebou dřevěnou boudku, vedle byla vrba a to její listí padalo do studánky. Tuším, že v roce 1960, to byl pan Janyš, tehdy byl v obecním zastupitelstvu, tak společně s mým tátou sem dali dvě skruže a pumpu. Pumpa teď dosloužila, tak s Petrem (Kotěrovým) jsme skruže a pumpu vyměnili. První pumpa byla modrá, nyní je tmavě zelená.

 

Není moc hluboká – dvě skruže, to je asi metr a půl. Ale za socialismu sem jezdila hygiena na rozbory a voda byla hodnocena jako hygienická v kojenecké kvalitě. Je zajímavé, že při hloubce 1,5m měla takové parametry, vždyť je povrchová.

Než sem byl přiveden vodovod, tak ze dvou domů1 pod cestou sem chodili celoročně pro vodu. Ta studánka v životě nevyschla, to vím od rodičů.

Tam výše pod cvičištěm rostly dvě lípy. U nich bylo vždycky mokro. Na vině byly přerušené drenáže, z kterých voda vyvěrala. Nahoře u silnice byla před válkou hospoda2, ještě si pamatuji nápis Gasthaus“.

Pak mě ještě oba kamarádi stačili vyzvat, abych vyfotil lípu, kterou zasadili letos na jaře. Ujistili mě, že sice nevypadá nic moc, ale v roce výsadby vždycky listí brzy opadá.

Poznámky autora článku:

1Vzpomínané domky, které neměly svoji studnu byly čp. 9 a 10. Desítka byla zbořena a toto číslo bylo přiděleno domu rodiny Fr. Dolečka. Viz mapa – domy v roce 1945

2Hospoda pod silnicí patřila do odsunu rodině Heinricha Sponera a jedná se o čp.159. Pan Miloslav Janyš byl 1957 zvolen do rady MNV. Zemřel 1963. Tedy výše uvedené údaje jsou v souladu se vzpomínkami pana Šléze.

 Části vesnice směrem na Žichlínek, se říkalo Gratzle. Při parcelaci velkostatku po roce 1927, si několik českých rodin vystavělo nad silnicí své domky, počínaje Strohnerovými a Sontákovými konče. A tato část pak nesla přiléhavý název „Kolonie“.

Ing. Stanislav Vimr, Luková říjen 2020

                                                              2020 11 22 studna6

© 2015-2017 Obec Luková, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.