Současná lukovská fara byla za velkých obtíží vystavěna v roce 1871. Její stavba byla podmínkou pro stavbu nového kostela v Lukové (vysvěcen v roce 1885).
Prvním lukovským farářem a duchovním byl páter Ludwig Veith. Do Lukové přijel už v roce 1871, oficiálního jmenování farářem se dočkal až 16. ledna 1872. Faře v Lukové přispěl i tím, že se značným úsilím vybudoval zelinářskou a ovocnou zahradu a kolem farní budovy vysadil vinnou révu.
Po jeho smrti se administrátorem1 farnosti stal páter Josef Vacek (narozený 15. října 1848 v Dolní Čermné). Do Lukové přišel z Výprachtic. Když u nás ukončil svou administrátorskou službu, vrátil se zpět do Výprachtic.
Druhým farářem byl Josef Kudrnáč, který do Lukové přijel 11. srpna 1880. Během jeho pastorace2 probíhala výstavba nového farního kostela, který pomáhal budovat od začátku až do konce.
Stavba kostela byla šťastně dokončena a jeho svěcení se v roce 1885 zhostil královéhradecký biskup Josef Jan Hais. Farář Josef Kudrnáč svou činnost v Lukové ukončil 1889. Zajímavostí je, že v říjnu 1885 ještě společně stály na hřbitově starý a nový kostel!!!
Nástupce faráře Kudrnáče, František Černý, působil do 6. června 1889 jako kaplan3 v Dolní Čermné. K nám do vesnice přišel 9. listopadu 1889, ale po dvou letech byl jmenován farářem v sousedních Rudolticích. V předvečer jeho odchodu se v Lukové konal pochodňový průvod završený ohňostrojem. V neděli 14. dubna 1901 odpoledne měl farář srdečné kázání na rozloučenou.
Po jeho odchodu farnost v Lukové spravoval Franz Král. Stal se tak čtvrtým lukovským farářem. Pastoraci v Lukové ukončil, když byl v roce 1915 ustanoven farářem na uprázdněné faře v Třebovici. V předvečer jeho odjezdu pro něj místní hasiči uspořádali pochodňový průvod. V neděli 7. listopadu 1915 odpoledne pronesl krátké rozlučkové kázání, načež se za doprovodu farníků vypravil na své nové působiště.
Nástupcem Franze Krále se stal Alois Lorenz, narozený v obci Javorník v Krkonoších, kde po vysvěcení působil jako kaplan. Odtud se v roce 1916 přestěhoval do Lukové, kde byl ustanoven řádným farářem. Souběžně 17 měsíců působil jako administrátor excurrendo4 v Žichlínku. Farář Alois Lorenz v Lukové zkraje roku 1927 odešel.
Kvůli velkému nedostatku duchovních fara v Lukové nedostala vlastního kněze – administrátorem excurrendo byl pro Lukovou ustanoven žichlínský farář Johann Evangelista Grolik.
Luková nového duchovního administrátora získala 1. října 1927 – byl jím pensionovaný katecheta5 Franz Langhammer z Čenkovic. Svou první mši v lukovském kostele sloužil 9. října 1927 a jako farní administrátor v obci zůstal až do roku 1938, kdy přešel na faru do Damníkova. Franz Langhammer byl velmi oblíbeným farářem.
V roce 1939 přišel na jeho místo farář Karl Posner, který si s sebou přivedl i svou farskou kuchařkou Antonií Peukertovou. Během války mnohým rolníkům v Lukové pomáhal na poli. Spolu s ostatními Lukovskými podstoupil 13. června 1945 pěší cestu přes Červenou Vodu do Medzylesie. Po pěti týdnech se s paní Peukertovou vrátil do Lukové, faru zde však našli vyrabovanou. Později byli odsunuti z Lanškrouna. Jeho pohřeb se konal 8. ledna 1951 na hřbitově v Orsenhausenu. Dostavilo se mnoho místních i bývalých obyvatel Lukové.
V současné době jsou na faře patrné velké stavební úpravy, které jí vrací její původní vzhled.
Stanislav Vimr
Poznámky:
1 administrátor – kněz, který byl dočasně pověřen vedením kláštera nebo farnosti
2 pastorace – to, co dělá kněz (přímé vedení farnosti, působení na lidi, pomoc v různých životních situacích, udílení svátostí)
3 kaplan – duchovní, který se stará o určitou skupinu věřících/obyvatel
4 administrátor excurrendo – doslovně „dojíždějící správce“ – kněz, který je pověřený správou i jiné než své domovské farnosti (z důvodu nedostatku kněží)
5 katecheta – učitel náboženství