Obec Luková
Divadelní představení - Hrobka s vyhlídkou

Obec Luková srdečně zve na detektivní divadelní komedii Norman Robbins - Hrobka s vyhlídkou v podání Divadelního souboru Hýbl z České Třebové.

Pátek 19. dubna 2024 v 19:00 v Kulturním domě Luková. Vstupné: 100,- Kč.

Děj se odehrává v prostředí pro detektivní příběh jako stvořeném: typicky anglický, staromilsky ponurý dům se spletí tajných chodeb, vchodů a zákoutí, krb, masivní nábytek a těžké závěsy, za okny se ve všudypřítomné mlze utápí zpustlá zahrada. Vše dokonale izolováno od vnějšího světa. Starý pan Tomb zemřel a zanechal po sobě 7 miliónů liber. Podle závěti mají být 3 milióny rozděleny mezi jeho šest dětí, právního zástupce, hospodyni a ošetřovatelku. Zbytek odkázal jakési spisovatelce slečně Ashové. Rodinka Tombových je velmi svérázná (od travičky Dory se sbírkou mrtvol na zahradě až po „vlkodlaka“ ve sklepě) a jeden na druhého nevraží. Vidina dědictví vztahy ještě vyhrocuje. Věci se navíc komplikují: tři milióny padly na dědickou daň, zbylé čtyři nejsou k nalezení, slečna Ashová není slečna Ashová a kromě toho každou chvíli je někdo z pozůstalých zavražděn. Na konci celé šarády zůstávají naživu dvě relativně nevinné osoby, jenže...


Hra má spád, založený na rychlém střídání postav a událostí na scéně a hlavně na klasickém anglickém humoru. Vtip a elegantní ironie je podstatou samotných aktérů a především jejich dialogů.

Osoby a obsazení:
Hamilton Penworthy / Josef Jan Kopecký
Lucien Tomb / Michal Šalda
Dora Tombová / Lenka Lánová
Emily Tombová / Petra Bártová
Monika Tombová / Tereza Andělová
Marcus Tomb / Jiří Holý
Anna Franklinová / Daniela Stránská
Agatha Hammondová / Zuzana Soukupová
Peregrine (Perry) Potter / Robin Štancl
Freda Mountjoyová / Petra Ryšinová

Režie / Adam Pávek

Zvuk a světla / Branislav Konvalina
Kulisy / Petr Končický,
Jirka Preisler, Miloš Kebrle
Scenografie / Marta Demelová
Kostýmy / Iva Janzová,
Oldřiška Smékalová
Nápověda / Alena Faltusová

Tato amatérská produkce hry Hrobka s vyhlídkou je uváděna po dohodě s agenturou Concord Theatricals Ltd. jménem společnosti Samuel French Ltd. www.concordtheatricals.co.uk.

foto01foto02foto03foto04foto05

NORMAN ROBBINS

Norman Robbins je další z řady anglických herců, kteří využili zkušeností ze své původní profese později při psaní vlastních divadelních her. Zřejmě díky citu pro rytmus představení, správnou míru nadsázky a pro stavbu situace, který musí mít dobrý herec v krvi, se jejich hry staly nesmírné úspěšnými a obletěly doslova celý svět.
Robbinsova herecká kariéra byla dlouhá, takže času na získávání zkušeností z jeviště bylo více než dost. Narodil se roku 1930 v anglickém Leedsu a poprvé se objevil na jevišti v dětské roli již roku 1933, tedy ve třech letech! Přesto jeho cesta k divadlu nebyla přímá. Robbins dlouho působil jako neprofesionální herec a teprve v pětatřiceti letech dokončil na základě státního stipendia divadelní studium.
Dlouhá praxe v neprofesionálním divadle, ve kterém každý působí dobrovolně, a tudíž má nárok na hezkou roli, vedla později u Robbinse k tomu, že v jeho hrách se nevyskytují opravdu malé, zanedbatelné role. V případě „Hrobky s vyhlídkou“ to platí dvojnásob.
Během studií si Robbins přivydělával v zábavných televizních pořadech – a u této práce setrval i po jejich ukončení, kdy už se živil jako profesionální herec. V televizi účinkoval například v pořadu „Crossroads“, ale za patnáct let intenzívní práce se před kamerou potkal snad se všemi hvězdami britské televizní zábavy.
Robbins dostal do kolébky i talent pro pantomimu a byl schopen ji nejen hrát, ale i psát velmi kvalitní scénáře. Jeho pantomimy „Aladin“ nebo například „Cinderella“ patří dnes do zlatého fondu pantomimických her a hrají se po celém světě.
Na základě toho byl pozván do Spojených států a stal se na nějaký čas profesorem na Státní universitě v lowě, kde vedl tvůrčí dílny, přednášel o pantomimě a vyprodukoval dlouhou řadu inscenací, z nichž nejúspěšnější pantomima „Mid West“ nebyla v Americe co se návštěvnosti týče nikdy překonána...
Roku 1984 definitivně hereckou profesi opouští a věnuje se výhradně psaní. Přestože má na svém kontě už přes dvacet scénářů, u nás je zatím známá jen „Hrobka s vyhlídkou“ a následné pokračování „Do hrobky tanečním krokem, které se v poslední době dočkaly v českých divadlech hned několika uvedení.

© 2015-2017 Obec Luková, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.