Obec Luková
Základní škola a mateřská škola Luková - jaro 2023

Jaro patří v naší škole tradičním svátkům. S našimi výrobky jsme se zúčastnili velikonočního jarmarku, který se konal v kulturním domě. Celkem jsme prodali dekorace za 8 085,- Kč a moc děkujeme všem, kteří si naše výrobky zakoupili.
Na konci dubna jsme uspořádali „Čarodějnické dopoledne”. Smíšené skupiny dětí plnily úkoly, které prověřily šikovnost a důvtip malých čarodějů a čarodějek.

V květnu jsme přivítali v naší škole dvě návštěvy. Ta první byla z daleké Afriky a pěkně nás roztančila. Zpívali a bubnovali nám hosté až z Demokratické republiky Kongo.
Nad lukovskou kronikou jsme si povídali s paní Miroslavou Fojtů, která nám vyprávěla
o zajímavých událostech v naší obci.

Na výlet jsme se vypravili do Javoříčských jeskyní a muzea v Konicích. V jeskyních jsme zahlédli poslední netopýry, kteří se probudili ze zimního spánku a opouštějí podzemí.
V muzeu v Konickém zámku jsme si prohlédli expozici řemesel. Chlapce zaujaly sekery různého stáří a druhu, děvčatům se jistě líbily kroje a dobové oblečení.

Každý rok se zapojujeme do soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže. V okresním kole uspěly výtvarné práce školáků Samuela Böhma, Jakuba Jobáka a Adama Horáka. Porotě se také líbily obrázky dětí z MŠ - Dominika Paukerta a Laurinky Böhmové. Naši výtvarníci byli úspěšní i krajském kole a moc jim gratulujeme.

Poslední květnový den patřil atletickým závodům v Lanškrouně. Deset našich sportovců závodilo v běhu, skoku dalekém a hodu míčkem. I když nezvítězili, za svoji účast a pěkné výkony si zaslouží pochvalu.

V průběhu celého školního roku jsme se také účastnili soutěže s Regionální „učebnicí„, kterou sepsali učitelé ze škol lanškrounského regionu v rámci projektu MAP III. Naši prvňáci a druháci se pod vedením paní učitelky Romany Černé zapojili do soutěže Veselé zoubky a získali cenu v podobě výletu do Prahy a návštěvy Divadla Spejbla a Hurvínka.

eTwinning v naší škole

Do mezinárodních projektů jsou už zapojeny obě naše školy. V mateřské škole mají za sebou první projekt Není vejce jako vejce a v základní škole pracovali žáci na pěti projektech.

 • Není vejce jako vejce
  Společně s další českou a slovenskou školkou naše děti zkoumaly vejce. Odkud se berou? Jakou mají barvu, velikost, tvar? Co se z nich dá uvařit. Online setkání a celá řada zajímavých aktivit děti velmi bavila a zpestřila vzdělávací činnost v naší MŠ.
 • Little English Teachers
  V tomto česko-slovenském projektu se třeťáci, čtvrťáci a páťáci učili angličtinu společně s kamarády ze ZŠ Juh z Vranova nad Toplou. Každý měsíc jsme sdíleli aktivity z naší výuky a plnili úkoly, které pro nás kamarádi připravili. Projekt jsme zakončili virtuální módní přehlídkou, kterou si můžete prohlédnout na facebooku (skupina ZŠ a MŠ Luková) nebo prostřednictvím QR kódu.
 • Math Art 2
  S našimi tureckými kamarády pokračujeme již třetí sezónu v projektu zaměřeném na matematiku (Dance with Math 2021, Math Art 2022). V online setkání skládáme origami, hledáme matematické principy v umění a kolem nás, společně řešíme matematické úlohy.
 • My childhood adventures
  Česko-turecko-rumunský projekt byl zaměřený na angličtinu. Hlavní postavou byla Jessie a její kamarádky, které žáci vytvořili. K nim přibyl i plán města, denní program a narozeninová party. Zábavné aktivity projektu nám budou připomínat společná díla - kalendář a ebook.
 • My reading adventures
  V tomto projektu čteme a vypravujeme příběhy, tvoříme básně. Našimi partnery jsou kamarádi z Turecka a Azerbajdžánu. Zkoušíme různé strategie čtení, napsali jsme společně příběh o kamarádství.
 • Prespávačka s Andersenom
  Pohádky Hanse Christiana Andersena jsme si četli společně s kamarády ze Slovenska a Polska. Vytvořili jsme čtyřjazyčný slovník a ebook, ve které představuje partnerům náš domov. Do projektu jsme zapojili i rodiče, kteří nám jednu pohádku přečetli a k pohádce o malé mořské víle jsme vymysleli alternativní konec.

Zkušenost z eTwinningu jsme se rozhodli povýšit a v únoru letošního roku jsme požádali o grant v rámci projektu Erasmus+. Naše žádost uspěla a díky získaným financím budou moci naši školáci navštívit své kamarády v Polsku a na Slovensku. Už se moc těšíme na osobní setkání.

Markéta Jurková

© 2015-2017 Obec Luková, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.