Obec Luková
Jak jsme se v roce 2021 podíleli na ochraně životního prostředí?

Díky svým obyvatelům se Obec Luková může v roce 2021 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 1,46 t. Na každého obyvatele tak připadá 1,93 kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Pardubický kraj vyhlásí výzvu na kotlíkové dotace

Pardubický kraj bude v roce 2022 poskytovat kotlíkové dotace pro žadatele s nižšími příjmy. Vyhlášení výzvy Pardubického kraje na předkládání žádostí o kotlíkovou dotaci je plánováno na květen 2022, ukončení příjmu žádostí bude 31. 8. 2022.

Dotace bude poskytována na výměnu kotle na pevná paliva nesplňujícího 3., 4. a 5. emisní třídu za nový ekologický zdroj.

Žadatelem o kotlíkovou dotaci pro domácnosti s nižšími příjmy může být vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti, v níž dochází k výměně kotle, který zároveň v rodinném domě, bytu nebo trvale obývané stavbě pro rodinnou rekreaci trvale bydlí a prokáže, že splňuje podmínku nízkopříjmové domácnosti.

Žádosti o dotaci se budou podávat elektronicky přes webovou aplikaci s následným doložením listinné verze žádosti vč. příloh na adresu Krajského úřadu Pardubického kraje. Žadatelé budou mít k dispozici podrobný návod na vyplnění a podání žádosti.

Folklorní soubor Jitřenka pořádá nábor nových členů

Rád tancuješ a zpíváš? Přidej se mezi nás!

Kdo jsme?
Parta 25 tanečníků a muzikantů ve věku 15 až 40 let, která kromě toho, že miluje folklor, ráda posedí u skleničky vína či piva.

Co můžeš očekávat?

  • Tanec, zpěv a lidovou muziku
  • Vystoupení po celé ČR i v zahraničí
  • Příjemně strávený čas s partou skvělých lidí (v tělocvičně, na jevišti, ale i v hospodě)

Pokud se k nám chceš přidat, přijď sám, nebo v páru v pátek 29.4.2022 v 18:00 do tělocvičny v Dolní Čermné.

Ochrana životního prostředí je pro naši společnost prioritou

Život bez elektrospotřebičů si v dnešní době lze jen těžko představit. Obklopují nás a staly se součástí našich každodenních činností. Elektrozařízení však obsahují množství materiálů, které pocházejí z neobnovitelných zdrojů. Jejich těžbou je významně zatěžováno životní prostředí. Pro zajištění sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení si naše obec vybrala ke spolupráci kolektivní systém ASEKOL. Správná recyklace výrobků totiž přináší životnímu prostředí významnou úlevu. Jakým rozsahem naše obec přispěla k lepšímu životnímu prostředí, se dozvídáme z environmentálního vyúčtování zpracovaného společností ASEKOL. Díky zodpovědné recyklaci vznikají úspory ve spotřebě elektrické energie, primárních surovin, vody, okyselování prostředí a produkci skleníkových plynů.

Zápis do 1. ročníku ZŠ Luková

Na stránkách školy na adrese https://zslukova.estranky.cz/ byl zveřejněn odkaz na elektronický zápis do základní školy v Lukové, platný do 20.4.2022 12:00 hod.

Prezenční zápis proběhne ve čtvrtek 20. dubna 2022 tradičně od 16:00 do 17:30 hod.

Děti ukážou své dovednosti a znalosti při plnění různých úkolů, rodiče budou seznámeni s učebními pomůckami, průběhem vyučování a chodem školy.

Vítání jara procházkou?

Jaro je ideální doba na procházky po okolí. Proto jsme pro vás opět připravili trasy, které si můžete s dětmi projít, pobavit se a třeba i poučit. První trasa je pro menší děti Odemykání jara. Délka trasy je okolo 2km a potkáte na ní 17 úkolů. Druhá trasa Lesní stezka pro děti je delší (6,5km) a je vhodné, aby jeden z členů výpravy měl s sebou mobilní telefon s datovým připojením. Na této stezce je 20 zastavení. Pro obě vycházky si vezměte tužku, která se vám bude hodit k zapisování indicií do listů, které naleznete na startu obou tras - na fotbalovém hřišti. Trasy vedou společně na „Junkov“, kde se rozdělují. Cíl je u obecního úřadu, kde děti čeká drobná odměna.

Užijte si krásné jarní počasí a přírodu.

Luková 2020

Svazek obcí LANŠKROUNSKO vyhlašuje fotografickou soutěž v kategorii - Krajina a příroda Lanškrounska. Cílem soutěže je posilování vazeb obyvatel LANŠKROUNSKA k regionu kde žijí, zapojením široké veřejnosti do fotografování a poznávání přírodních atraktivit regionu LANŠKROUNSKA.

Výhercům budou předány tyto ceny: 1. místo 2.500 Kč, 2. místo 1.500 Kč, 3. místo 1.000 Kč. Dále budou uděleny 3 ceny pro fotografy do 15 let v hodnotě každá 500 Kč.

Uzávěrka souteže 31.10.2022 23:59 hod.

Bližší informace najdete v přiložených Pravidlech fotografické soutěže (PDF).

Naše obec se opět zapojila do akce Ukliďme Česko

Opět velmi děkujeme všem, kteří se zapojili do akce Ukliďme naši Lukovou a Květnou. Jsme rádi, že Vás neodradila nepřízeň počasí a pomohli jste přírodě. Přibližně jsme sesbírali okolo 250kg odpadků. Jako malou odměnu za vaši snahu bylo společné opékání a posezení, které by se mohlo stát pravidelnou součástí. Také chceme poděkovat všem lidem, kteří při svých procházkách po okolí, sbírají odpadky pravidelně i bez našeho vyzvání.

J. Celá

 

Letní příměstské tábory pro děti

Jezdecká společnost Sára Luková - Lanškroun, z.s. nabízí příměstské tábory pro děti školního věku.

Hledáte smysluplnou zábavu a hlídání dětí během letních prázdnin? Příměstský tábor je ideálním řešením, jak spojit obojí. Nabízíme léto u koní, psů a koček, plné her, tvoření a dobrodružství. Vaše děti se naučí jak se zodpovědně starat o zvířata, povozí se na koních a odnesou si nové zážitky a výrobky.

Dopolední svačinu si každý účastník přináší s sebou. Oběd, odpolední svačina a pitný režim zajištěn (Lukovská Hospoda). Je potřeba mít vhodný oděv a obuv, na jízdu na koni ochranou helmu (může být cyklistická).

Obec Luková uvádí talkshow Úsměvy Jaromíra Hanzlíka

Pátek 8. dubna 2022 od 19:00 v Kulturním domě Luková.

Česká herecká legenda přijede do Kulturního domu v Lukové setkat se s diváky a vyprávět historky z natáčení filmových klenotů, jako jsou Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo legendární Léto s kovbojem, televizních seriálů Nemocnice na kraji města, Sanitka či Cirkus Humberto. Dá také nahlédnout do zákulisí divadla, kde se představil v rolích Hamleta, Cyrana a dalších na prknech Divadla na Vinohradech. V roce 2018 byl Jaromír Hanzlík oceněn Křišťálovým glóbem za umělecký přínos české kinematografii na MFF v Karlových Varech.

Srdečně Vás zveme na příjemný večer skvělé zábavy.

© 2015-2017 Obec Luková, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.